Return to site

Sohbet Odalarındaki Tehlikeler ve Bağımlılık

Chat yaparken gizli tehlikelerin farkında olun.

sohbet odalarindaki tehlikeler ve bagimlilik

Günümüzde görülen özellikle de gençler arasında görülen en büyük problemlerin başında sohbet odaları bağımlılığı gelmektedir. Gençler için potansiyel bir tehlike oluşturan bu sosyal aktiviteye yönelmelerinin birden çok sebebi vardır. İnsanlar artık eskisi gibi olmayıp bu tür yerlerde oluşabilecek tehlikenin farkında olup yeni tanıştıkları kişilere nasıl yakınlaşmaları gerektiğinin bilincindeler.

Ailelere düşen görevlerin başında ise bazı tehlikeleri göz önünde bulundurup çocukları uyararak yabancı kişilerle buluşmanın olası tehlikelerinden bahsedip onları korumalıyız.

Farklı bağımlılık türlerinde olduğu gibi, sohbet odaları da bir dereceye kadar gizlilik sunar ve kişi farkında olmadan bağımlı hale gelebilir.

Çoğu zaman, chat odası bağımlıları günlük yaşamın monotonluğundan uzaklaşmak için bunu tercih edebilir. Çalışma, araştırma, proje, ödevler, vb. Zaman ilerledikçe ve daha fazla sohbet arkadaşı kazanmak için liste kabardıkça bilgisayardan uzak durmak oldukça zor bir hale gelir. Farklı saat dilimlerinde yaşadığımızdan dolayı biri ile konuşmak için okuldan veya işten feragat etmek zorunda kalabiliriz bu durum da ekstra zaman kaybına yol açar.

Sohbet odalarında, kabul edilebilir zaman aralığı günlük bir veya 2 saat olarak belirlenmiş olup ancak bağımlı olan kişi günün birçok saatini burada geçirdiğinde harekete geçmenin ve zamanı sınırlamanın vakti gelmiş demektir. Ebeveyn olarak, bilgisayarda geçirilen süreyi azaltmak için gerekli adımları atmayı ihmal etmemelisiniz. Kişisel deneyimlerden yola çıkarak, çocuğunuzun yaptıklarını doğru bir şekilde algılayabilmesi bazen mümkün olmayabilir bunun önüne geçmek için harekete geçmekte fayda var.

Ayrıca, chat odalarında kişisel bilgilerin korunması ve asla başkaları ile paylaşılmamasını onlara öğretmelisiniz. Tamamen konuşmaya odaklanmış olan bağımlı için "soyadınız nedir?" Veya "sizi telefonda arayabilir miyim?" Gibi zararsız bir soruya asla ve asla olumlu olarak cevap vermemelisiniz. Masumane bir şekilde verilen kişisel her şey, sizin aleyhinize kullanılabilir. Yine, bu kişisel bir deneyimden elde edilen bilgidir. Sevdiğiniz bir hayvanın ismi veya buna benzer bir soru soruluyorsa sizlere buna asla cevap verilmemelidir çünkü birçok insanın çeşitli yerlere üye olurken gizli sorularının cevaplarını sevdikleri hayvan isimlerini kullanabilirler bu da sizin hesaplarınızın çalınması ile sonuçlanabilir.

Fotoğrafınızı sohbet odalarında kullanmakta ve koymaktan uzak durun, Bunun yerine sevdiğiniz bir çizgi film kahramanı veya manzara resmi kullanabilirsiniz. Bu yazı dizisi bir uyarı niteliği taşımaz yalnızca bu tür yerleri fakla kullanan kişilerin başına gelebilecek sorunları kaleme almıştır.