Return to site

Sohbet Çağında Risk Altında Kalmayın

Sürekli bağlı kalın ancak risk almayın.

sohbet cagi

Dünyada ki mesafeler artık internet ve telefonlar aracılığı ile birbirine eskiye oranla çok yakın hale gelmiştir. İletişim kurmanın temelini İnternet ve telefonlar oluşturuyor. Bu durumun sonucunda da facebook, twitter, instagram gibi dünyaca ünlü uygulamalar geliştirilmiş ve insanlar bu tür yerlerde sohbet etmeyi bir alışkanlık haline getirmişlerdir.

Bunu yaparken de daha çok bilgisayar yerine akıllı telefonların kullanıldığını görüyoruz. Bazı insanlar bu tür mecralar da fenomen veya tanınan bir yüz haline gelmiştir. Ancak bu tür yerlerin konuşma kültürümüzü veya sohbet etme kültürümüzü değişik şekillerde etkilediği de bir gerçektir. Risk almadan sorumluluklarımızı bilerek kullanım tarzını hem kendimiz hem de toplumumuz için benimsememiz bizim yararımıza olacaktır.

Sizlere yakın tarihte yapılan bir araştırma sonucunu söylemek istiyorum. İnternet de flört veya chat yaparken yapılan uygunsuz konuşmaların ortaya çıkması sebebi ile bir çok evliliğin ya zarar gördüğünü ya da boşanma ile sonuçlandığını gördük. Erkeklerin yüzde 55 i kadınların ise yüzde 45 i müstehcen içerikli konuşmalarda bulundukları kabul ettiler. Bu durum da bize gösteriyor ki Bu tür yerlerin fazla özgürlük sağlamaları insanlara normal hayattan farklı şekillerde davranmalarına sebep oluyor.

Yalnız kendinizi korumakla kalmayıp çocuklarınız var ise onları da koruma altında tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Çocuklarınızın beyin gelişimi tam anlamı ile tamamlanmadığı için veya bilmeyerek bazen hatalar yapabilirler. Yaptıkları bu hatayı kullanmak isteyen art niyetli kişilerle chat sitelerin de konuşup hem kendilerini hem de sizi zor durumda bırakabilirler. Birçok devlet siber suçlarla mücadele etmek için çeşitli birlikler kurmuşlardır.

Farklı amaçlar için akıllı telefonları veya bilgisayar kullananları topluma zarar vermemesi için gerekli adımları atarlar. En önemlisi çocuklarınızı ilk denetleyen siz olmalısınız. Ne tür sitelere ne çeşit sayfalarda bulunduğunu bilmenizde fayda var. Risksiz ve etkili sohbet etmek için yapılması gereken en basit şey her önüne gelen telefon numaranızı vermemenizdir. Kendinize ait kaliteli bir chat odası bulup yine aynı şekilde yazılı olarak konuştuktan sonra karşıda ki insanı tanıdıktan sonra ona güvenip numaranızı verebilirsiniz.